«

»

Kvě
26

Egypt otevře hraniční přechod do pásma Gazy

Egypt se chystá trvale otevřít hraniční přechod Rafah do pásma Gazy, slavnostní otevření se plánuje na  tuto sobotu. V minulosti se přechod Rafah otevíral jen zcela výjmečně, teď má ale pouštět cca. 300 lidí denně.

Pro více než jeden a půl miliónu Palestinců, kteří žijí v pásmu Gazy, je to jako zpráva naděje. Hraniční přechod Rafah je totiž jediný přechod, který není pod kontrolou státu Izrael. Všechny ostatní hraniční přechody do pásma Gazy , které spravuje Izrael  zůstávají i nadále pro běžné Palestince uzavřené.

 

Když 11. února po rozsáhlých protestech Egypťanů odstoupil prezident Husní Mubarak, slavili to i obyvatelé pásma Gazy. Doufali totiž celé roky ve změnu egyptské politiky, která podporovala blokádu Gazy. Po svržení Mubarakova režimu, označil Egypt blokádu jako nechutnou záležitost, která nemůže být i nadále tolerována.

 

,, Před cestou kolem světa, by měl každý mít právo navštívit svou vlastní zem.‘‘

Těmito slovy okomentovala aktuální dění palestinská 20letá dívka Ebba Rizq z Gazy, která nikdy za celý svůj život nedostala možnost opustit pásmo Gazy a nemohla tak ani potkat svou rodinu na Západním Břehu.

Ebba je nesmírně vděčná Egyptu, kterému se podařilo alespoň tímto způsobem zmírnit blokádu Gazy.

Také dodala, že Palestinci nikdy nezapomenou Egyptu tento krok.

Přesto dle jejího názoru otevření hraničního přechodu Rafah neukončí utrpení obyvatel Gazy.

,, Není to opravdový konec obležení pásma Gazy, přechod Rafah není všechno. Jsou tu i další přechody které zůstávají  nadále zavřené, jedním z nich je např. Erez ( hraniční přechod s  Izraelem), který by nám umožnil navštívit naše rodiny na Západním Břehu a náš milovaný Jeruzalém. Také rybáři by vám mohli povídat o  námořní blokádě, která byla rovněž uvalena na pásmo Gazy. ‘‘

 

3 comments

 1. Maha Nazeeh Hussaini says:

  Ano, je to pravda :)
  That’s a great step :)

 2. Maha Nazeeh Hussaini says:

  Děkuji za článek, můj bratr ;)

 3. admin says:

  Afwan ya okhty! ;)

Napsat komentář

Váš email nebude zvežejněn.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>